Sumec velký Je rozšířen po celé Evropě a z rodu Silurus je to jediný zástupce. Zlatá forma se u sumce vyskytuje zcela přirozeně a můžete se s ní setkat nejen v jezírku, ale i při výlovech rybníků. Často se objevují i ryby strakaté. Nejedná se o albinickou formu tohoto druhu, která bývá také častá. Dorůstá impozantních velikostí hlavně v teplejších oblast jako je Španělsko a Itálie. U nás se běžně vyskytují velikosti okolo 2 m a přes 50 kg. Dožívá se až 50 let. Registrovaný největší úlovek v Čechách je 255cm a 93 kg.
Při pořízení si sumce do jezírka je nutné počítat, že i ve vašem jezírku může narůst bez problémů délky kolem 1 m. Je to dravec a živí se živočišnou potravou, hlavně rybami. Velké kusy nepohrdnou ani např. kachnami plovoucími po rybníku. Má velkou tlamku, která dokáže pojmout velmi velká sousta i vzhledem ke své velikosti. Má 6 vousů. Tělo je celé bez šupin, má zredukovanou hřbetní ploutev a řitní ploutev vytvořila lem až k ocasní ploutvi. Je to výrazně teplomilná ryba. Na kvalitu vody nenáročný druh snáší vysoké teploty a vyšší obsahy organických látek rozpuštěných ve vodě. Je velmi citlivý na ektoparazity v mládí hlavně na kožovce.
Je to ryba dna, která je částečně světloplachá a aktivní více v noci. Ráda vyhledává úkryty, kde se ukrývá přes den. Ryby pohlavně dospívají okolo 4 let, mlíčáci dříve. Výtěr nastává v červnu a ryby se vytírají do kořínků rostlin a samec hnízdo hlídá.
Z výše uvedených důvodů to není vhodná ryba do zahradních jezírek.