Na zemi se vyskytuje asi 27 druhů jeseterů. Mnoho druhů je na pokraji vyhynutí jako Jeseter velký, který se dříve vyskytoval i v Labi nebo Jeseter čínský. Zajímavostí je, že se jedná o velmi prastaré druhy ryb již z dob dinosaurů, které se zachovali v nezměněné podobě dodnes stejně tak jako žraloci. Mají pouze chrupavčitou kostru, a proto při manipulaci s nimi musíme být opatrnější, aby nedošlo k poškození. Jsou to velmi dlouhověké ryby a dorůstající impozantních rozměrů např. Vyza velká dorůstá 5m, hmotnosti okolo 1t a stáří 100 let. Jeseteři se živí živočišnou potravou a to hlavně zvířenou dna jako jsou patentky, nitěnky, blešivci, různí korýši i mrtvé ryby. Aktivně loví ryby pouze Vyza velká.
Oproti ostatním rybám chovaným v jezírkách mají jeseteři mnohem vyšší nároky na chov a to hlavně z hlediska kvality vody. Nutností je i velmi kvalitní filtrace kvůli citlivosti na zvýšené koncentrace dusíkatých látek ve vodě. V teplých měsících roku je nutné vzduchování jezírka. Ke krmení si musíme zakoupit speciální krmivo pouze pro tyto ryby z důvodů potřeby energeticky bohatšího krmiva než je krmivo pro okrasné ryby. Jsou minimálně náchylní na nemoci a parazity, ale špatně snáší jakékoliv léčení nebo jen kontakt s léčebnými koupelemi.
Vyza velká (Huso huso) - dorůstá 5m a hmotnosti okolo 1t a stáří 100 let. Živí se bentosem a hlavně rybami. Přirozený výskyt v Evropě je Dunaj a jeho přítoky. Z tohoto druhu je nejkvalitnější černý kaviár.
Jeseter velký (Acipenser sturio) - dorůstá 4m, hmotnosti okolo 350 kg a stáří 60 let. Živí se bentosem. Výskytuje se i v Labi.
Jeseter malý (Acipenser ruthenus) - dorůstá 70 cm, hmotnosti okolo 1.5 kg a stáří maximálně 25 let, běžně okolo 10 let. Živí se bentosem. Přirozený výskyt v Evropě je Dunaj a jeho přítoky. Z tohoto druhu je nejkvalitnější černý kaviár.
Jeseter hvězdnatý (Acipenser stellatus) - dorůstá 2,5 m, hmotnosti okolo 50 kg a stáří 50 let. Živí se bentosem. Přirozený výskyt v Evropě je Dunaj a jeho přítoky. Je to nejatraktivnější druh. Jeho tělo je štíhlejší než ostatní druhy a štítky jsou zřetelně bílé.
Jester ruský (Acipenser gueldenstaedti) - dorůstá 70 cm, hmotnosti okolo 1.5 kg a stáří maximálně 25 let, běžně okolo 10 let. Živí se bentosem. Přirozený výskyt v Evropě je Dunaj a jeho přítoky.
Jeseter sibiřský (Acipenser baeri) - dorůstá 70 cm, hmotnosti okolo 1.5 kg a stáří maximálně 25 let, běžně okolo 10 let. Živí se bentosem. Přirozený výskyt v Evropě je Dunaj a jeho přítoky.
Jeseter hladký (Acipenser nudiventris) - dorůstá 2,5 m, hmotnosti okolo 150 kg a stáří 60 let. Živí se bentosem. V Evropě není původním druhem. Jeho domovem jsou řeky tekoucí do Severního oceánu jako je Lena, Jenisej, Ob. Je to nejodolnější druh chovaný u nás.
V jezírku samozřejmě nedosáhnou takových velikostí, proto počítejme s rybami okolo 1 metru ve věku okolo 10 let.